Viskoz - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Viskoz Kelime Kökeni

Fr/İng viscose sentetik elyaf yapımında kullanılan yapışkan organik madde 1884 Hilaire de Chardonnet, Fr. kimyacı. OLat viscosus yapışkan, ağda kıvamında Lat viscum ökse otu, bu bitkiden elde edilen yapışkan sıvı  ökse

Tarihte En Eski Kaynak

[ Meydan-Larousse (1969) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca ve İngilizce viscose "sentetik elyaf yapımında kullanılan yapışkan organik madde" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1884 Hilaire de Chardonnet, Fr. kimyacı.) Fransızca sözcük Geç Latince viscosus "yapışkan, ağda kıvamında" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Latince viscum "ökse otu, bu bitkiden elde edilen yapışkan sıvı" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için ökse maddesine bakınız.

Etiketler: Fransızca ve İngilizce, İlk kullanım, Türeme, Orta Latince, Türeme, Klasik Latince kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.