Trekking - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Trekking Kelime Kökeni

İng trekking zor doğa koşullarında spor amacıyla uzun yürüyüş Boer trek göç, sürgün, uzun yolculuk +ing Hol treken çekmek, sürüklemek << HAvr *tragh- a.a.  traktör

Tarihte En Eski Kaynak

[ Nokta (dergi) (1990) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İngilizce trekking "zor doğa koşullarında spor amacıyla uzun yürüyüş" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Afrikaans dilinde trek "göç, sürgün, uzun yolculuk" sözcüğünden +ing sonekiyle türetilmiştir. Bu sözcük Holandaca treken "çekmek, sürüklemek" fiilinden türetilmiştir. Holandaca fiil Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *tragh- biçiminden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için traktör maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Boer savaşında (1895) İngiliz işgalinden kaçan Boer'lerin Transvaal ülkesine “uzun yürüyüşü” nedeniyle yaygınlaşmıştır. Aynı kökten İngilizce drag, Almanca drehen (çekmek).

Etiketler: İngilizce, Türeme, Afrikaans, bkz: Yabancı ekler, Türeme, Holandaca, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.