Transfer - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Transfer Kelime Kökeni

Fr transfert aktarma, bir yerden başka yere taşıma veya taşınma Lat transfert "aktarır" Lat transferre, translat- aktarmak Lat trans+ ferre, lat- taşımak, götürmek  fertilite

Tarihte En Eski Kaynak

transfer "para aktarma" [ c (1930) ]
transfer "sporcunun bir başka kulübe aktarılması" [ c (1946) : futbol müsabaka talimatnamesile (...) 15 Hazirandan 15 Temmuza kadar olan müddet transfer devresi olarak kabul edilmiştir. ]
transfermen

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca transfert "aktarma, bir yerden başka yere taşıma veya taşınma" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince transfert "'aktarır'" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince transferre, translat- "aktarmak" fiilinden türetilmiştir. Latince fiil Latince ferre, lat- "taşımak, götürmek" fiilinden trans+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için fertilite maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Fransızca türev 18. yy'da muhasebe kayıtlarında kullanılan Latince “aktarır” ibaresinden alınmıştır.

Etiketler: Fransızca, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.