Fertilite - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Fertilite Kelime Kökeni

Fr fertilité doğurganlık, bereket Lat fertilitas a.a. Lat fertilis doğurgan, ürün veren Lat ferre getirmek, ürün vermek, doğurmak HAvr *bher-1 a.a.  +ber

Tarihte En Eski Kaynak

fertilite [ m (1982) : Gebelik ve Radyasyon Fertilite ve İnfertilite Bülteni ]
fertilizasyon [ m (1987) : kamuoyunda tüp bebek uygulaması olarak bilinen İnvitro Fertilizasyon ve Embriyo Transferi Merkezleri Yönetmeliği ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca fertilité "doğurganlık, bereket" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince aynı anlama gelen fertilitas sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince fertilis "doğurgan, ürün veren" sözcüğünden türetilmiştir. Latince sözcük Latince ferre "getirmek, ürün vermek, doğurmak" fiilinden türetilmiştir. Latince fiil Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *bher-1 kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için +ber maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

1917'de ABD'de icat edilmiş ve zipper adıyla piyasaya sürülmüştür. Fransızcada 1921'den itibaren kullanılan fermoir éclair deyimi yerine günümüzde fermeture éclair yaygındır. Türkçede 1940'lara dek fermuar ekler deyimi kullanılmıştır.

Etiketler: Fransızca, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, Türeme, Hintavrupa Anadili, kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.