Fermuar - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Fermuar Kelime Kökeni

Fr fermoir éclair "yıldırım kapatıcı", fermuar [esk.] Fr fermoir kapatıcı, her türlü kilitleme mekanizması Fr fermer kapatmak Lat firmare pekiştirmek, sağlama almak Lat firmus sağlam, pek, emin << HAvr *dhermo- sağlam, sıkı HAvr *dher- sıkı tutmak

Tarihte En Eski Kaynak

fermuar ekler [ c (1936) : Fermuar eklerli büyük spor çantaları 425 kuruş ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca fermoir éclair "'yıldırım kapatıcı', fermuar [esk.]" deyiminden alıntıdır. Fransızca deyim Fransızca fermoir "kapatıcı, her türlü kilitleme mekanizması" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Fransızca fermer "kapatmak" fiilinden türetilmiştir. Fransızca fiil Latince firmare "pekiştirmek, sağlama almak" fiilinden türetilmiştir. Latince fiil Latince firmus "sağlam, pek, emin" sözcüğünden türetilmiştir. Latince sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *dhermo- "sağlam, sıkı" biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *dher- "sıkı tutmak" kökünden türetilmiştir.

Ek Açıklamalar

1917'de ABD'de icat edilmiş ve zipper adıyla piyasaya sürülmüştür. Fransızcada 1921'den itibaren kullanılan fermoir éclair deyimi yerine günümüzde fermeture éclair yaygındır. Türkçede 1940'lara dek fermuar ekler deyimi kullanılmıştır.

Etiketler: Fransızca, Türeme, Fransızca, Türeme, Fransızca, Türeme, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.