Festival - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Festival Kelime Kökeni

Fr festival bayram, belirli tarihte yapılan toplu eğlence << Lat dies festivalis bayram günü Lat festus yortu, bayram +alis ALat fēsia belli bir tanrıya adanmış olan gün, yortu << HAvr *dhēs- tanrı

Tarihte En Eski Kaynak

[ c (1934) : Atatürk'ün Ankara'ya ayak bastığı günün (...) kutlamak için bir müziksel festival anıklanmıştır. ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca festival "bayram, belirli tarihte yapılan toplu eğlence" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince dies festivalis "bayram günü" deyiminden evrilmiştir. Bu sözcük Latince festus "yortu, bayram" sözcüğünden +alis sonekiyle türetilmiştir. Latince sözcük Arkaik Latince fēsia "belli bir tanrıya adanmış olan gün, yortu" sözcüğünden türetilmiştir. Latince sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *dhēs- "tanrı" biçiminden evrilmiştir.

Ek Açıklamalar

1917'de ABD'de icat edilmiş ve zipper adıyla piyasaya sürülmüştür. Fransızcada 1921'den itibaren kullanılan fermoir éclair deyimi yerine günümüzde fermeture éclair yaygındır. Türkçede 1940'lara dek fermuar ekler deyimi kullanılmıştır.

Etiketler: Fransızca, Ses evrimi, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, bkz: Yabancı ekler, Türeme, Arkaik Latince, Ses evrimi kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.