Transandant - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Transandant Kelime Kökeni

Fr/İng transcendent aşkın, duyularla algılanan dünyanın ötesine ilişkin Lat transcendens aşkın +alis Lat transcendere aşmak, dağın ötr yanına geçmek +ens Lat trans+ scandere çıkmak, tırmanmak  iskele

Tarihte En Eski Kaynak

transsandan [ Mehmet Bahaettin, Yeni Türkçe Lugat (1924) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca ve İngilizce transcendent "aşkın, duyularla algılanan dünyanın ötesine ilişkin" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince transcendens "aşkın" sözcüğünden +alis sonekiyle türetilmiştir. Bu sözcük Latince transcendere "aşmak, dağın ötr yanına geçmek" fiilinden +ens sonekiyle türetilmiştir. Latince fiil Latince scandere "çıkmak, tırmanmak" fiilinden trans+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için iskele maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Türkçede tercih edilen biçim, Fransızca ve İngilizce telaffuzların karışımıdır. Fransızcadan alınan şeklin tarnsandan, İngilizce şeklin transendent olması gerekir.

Etiketler: Fransızca ve İngilizce, Türeme, Klasik Latince, bkz: Yabancı ekler, Türeme, Klasik Latince, bkz: Yabancı ekler, Türeme, Klasik Latince kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.