İskele - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

İskele Kelime Kökeni

İt scala basamak, merdiven, gemilerin yanaştığı rıhtım << Lat scālae merdiven << ALat *scand-sla Lat scandere basamak çıkmak, tırmanmak << HAvr *skand- basmak, tırmanmak

Tarihte En Eski Kaynak

"rıhtım" [ Neşrî, Kitab-ı Cihannümâ (1500 yılından önce) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İtalyanca scala "basamak, merdiven, gemilerin yanaştığı rıhtım" sözcüğünden alıntıdır. İtalyanca sözcük Latince scālae "merdiven" sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Arkaik Latince yazılı örneği bulunmayan *scand-sla biçiminden evrilmiştir. Latince biçim Latince scandere "basamak çıkmak, tırmanmak" fiilinden türetilmiştir. Latince fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *skand- "basmak, tırmanmak" biçiminden evrilmiştir.

Ek Açıklamalar

İtalya'nın uluslaşma sürecinde “henüz kurtarılmamış” İtalyan topraklarını talep etme siyasetinden. Karş. İngilizce redeem, unredeemed.

Etiketler: İtalyanca, Ses evrimi, Klasik Latince, Ses evrimi, Arkaik Latince, Türeme, Klasik Latince, Ses evrimi kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.