Joker - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Joker Kelime Kökeni

İng joker 1. şakacı, 2. iskambilde bir kâğıt İng to joke şaka yapmak Lat iocus şaka, söz oyunu << HAvr *yok- HAvr *yek- söz

Tarihte En Eski Kaynak

[ Meydan-Larousse (1969) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İngilizce joker "1. şakacı, 2. iskambilde bir kâğıt" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük İngilizce to joke "şaka yapmak" fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük Latince iocus "şaka, söz oyunu" sözcüğünden alıntıdır. Latince sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *yok- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *yek- "söz" kökünden türetilmiştir.

Ek Açıklamalar

Yunanca sözcük gýnē ve gynaíkē olmak üzere iki biçime sahiptir; aynı ikilik Ermenice ve İrani dillerde de görülür. || Aynı HAvr kökten Farsça zan, Ermenice kin > gin կին, Soğdca kanig (kadın), İngilizce queen (kraliçe) < Eski İngilizce cwen (kadın).

Etiketler: İngilizce, Türeme, İngilizce, Klasik Latince, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.