Ciddi - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Ciddi Kelime Kökeni

Ar cidd جدّ [#cdd2 msd.] ciddiyet, gayret, keskinlik Ar cadda جدّ 1. biçti, dalından meyve kesti, 2. yeniledi, 3. keskin idi, ciddi ve canlı idi

Tarihte En Eski Kaynak

cidden [ (1600 yılından önce) ]
ciddî "ciddi, gayretli" [ Ahmet Vefik Paşa, Lugat-ı Osmani (1876) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça cdd2 kökünden gelen cidd جدّ z "ciddiyet, gayret, keskinlik" sözcüğünden türetilmiştir. Arapça sözcük Arapça cadda جدّ z "1. biçti, dalından meyve kesti, 2. yeniledi, 3. keskin idi, ciddi ve canlı idi" fiilinin masdarıdır.

Kelime Telaffuzu

Ciddi kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, ciddi nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Aynı #cdd kökünden cedd (dede, ata) ve cādda (ana yol) muhtemelen etimolojik açıdan ilgisizdir. || Aynı Sami kökünden karş. Aramice/Süryanice #gdd (biçmek); Eski Habeşçe (Ge'ez) gedūd (ciddi, önemli).

Etiketler: Türeme, Arapça, Arapça masdar, Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.