Tröst - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Tröst Kelime Kökeni

İng trust 1. güven, emanet, yeddiemin, 2. başka şirketlerin hisselerini tutmak amacıyla kurulmuş şirket, holding << Nor traust doğruluk, güven << Ger *traustam Ger *treuwaz düz, doğru, güvenilir << HAvr *dreu-/*deru-1 düz, sağlam  dürüst

Tarihte En Eski Kaynak

[ c (1930) : şehrimizdeki müskirat şirketlerinin aralarında bir tröst teşkil ederek bakkallara yaptıkları iskontoyu azaltmaları ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İngilizce trust "1. güven, emanet, yeddiemin, 2. başka şirketlerin hisselerini tutmak amacıyla kurulmuş şirket, holding" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Norsça (Vikingce) traust "doğruluk, güven" sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Germence yazılı örneği bulunmayan *traustam biçiminden evrilmiştir. Germence biçim Germence yazılı örneği bulunmayan *treuwaz "düz, doğru, güvenilir" sözcüğünden türetilmiştir. Germence sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *dreu- veya *deru-1 "düz, sağlam" biçiminden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için dürüst maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Başlangıçta “yeddiemin şirketi” anlamında iken, ABD başkanı Th. Roosevelt'in 1902'de ticari tekellere karşı başlattığı kampanya çerçevesinde kötü anlam kazanmıştır.

Etiketler: İngilizce, Ses evrimi, Nors dili, Ses evrimi, Germence, Türeme, Germence, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.