Tonik - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Tonik Kelime Kökeni

Fr tonique 1. diyatonik dizinin ilk notası, 2. güç veren, kuvvet şurubu OLat tonicus a.a. EYun tonikós τονικός geren, güç veren EYun teínō, ton- τείνω, τον- germek +ikos  ton1

Tarihte En Eski Kaynak

[ İkdam (gazete) (1899) : Çünkü bir tonalitenin akor parfesi kendisinin toniği ile... ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca tonique "1. diyatonik dizinin ilk notası, 2. güç veren, kuvvet şurubu" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Geç Latince aynı anlama gelen tonicus sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca tonikós τονικός z "geren, güç veren" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca teínō, ton- τείνω, τον- z "germek" fiilinden +ikos sonekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için ton1 maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

İngilizce tuna (aynı anlamda) biçimi son yıllarda yaygınlaşmıştır. Tuna nehir adıyla ilgisi yoktur.

Etiketler: Fransızca, Orta Latince, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca, bkz: Yabancı ekler kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.