Taksidermi

Fr taxidermie İng taxidermy hayvan ölüsü doldurma ve koruma sanatı § EYun táksis τάξις düzen, düzenleme (EYun tássō, tag- τάσσω dizmek, düzenlemek ) EYun dérma δέρμα deri  taktik, derma+

Tarihte En Eski Kaynak

[ c (1996) : Sibiryalı balıkçıların hayatlarından kesitler daha sonra da taksidermi sanatıyla ilgili bir bölüm ekrana gelecek ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca taxidermie veya İngilizce taxidermy "hayvan ölüsü doldurma ve koruma sanatı" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca táksis τάξις z "düzen, düzenleme" (NOT: Yunanca sözcük Eski Yunanca tássō, tag- τάσσω z "dizmek, düzenlemek" fiilinden türetilmiştir. ) ve Eski Yunanca dérma δέρμα z "deri" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için taktik, derma+ maddelerine bakınız.

Ek Bilgi

Takometre kullanmanın yasal zorunluluk haline getirildiği 1981"den itibaren sözcük yaygınlaşmıştır.

Etiketler: Alıntı, Fransızca , İngilizce , Bileşik kelime, Antik Yunanca, Türeme, Bileşik kelimenin devamı kategori veya etiketlerine bağlıdır. Taksidermi ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play