Taktik - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Taktik Kelime Kökeni

Fr tactique bir askeri birliği sahaya dizme usulü EYun taktiká τακτικά [n. çoğ.] diziş, dizim, ordu düzme sanatı EYun tássō, tag- τάσσω, ταγ- dizmek, düzenlemek +ikos << HAvr *tāg- a.a.

Tarihte En Eski Kaynak

[ c (1932) : taktik ve istratejik zikzaklar yapılabilir, fakat ricatler yapılamaz ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca tactique "bir askeri birliği sahaya dizme usulü" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca taktiká τακτικά z "diziş, dizim, ordu düzme sanatı" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca tássō, tag- τάσσω, ταγ- z "dizmek, düzenlemek" fiilinin nötr hal çoğuludur. Yunanca fiil Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *tāg- biçiminden evrilmiştir.

Ek Açıklamalar

Takometre kullanmanın yasal zorunluluk haline getirildiği 1981'den itibaren sözcük yaygınlaşmıştır.

Etiketler: Fransızca, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca, bkz: Yabancı ekler, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.