Zebercet - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Zebercet Kelime Kökeni

Ar zabarcad زبرجد zümrüt veya topaz Aram zmargadā זמרגדא a.a. (EYun smáragdos σμάραγδος a.a. ) Sans marakata मरकत a.a.

Tarihte En Eski Kaynak

zeberced "zümrüdün düşük derecesi, topaz" [ İrşadü'l-Mülûk ve's-Selâtîn (1387) : takı yākūt ogurlaganda takı zeberced ogurlaganda ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça zabarcad زبرجد z "zümrüt veya topaz" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Aramice/Süryanice aynı anlama gelen zmargadā זמרגדא z sözcüğünden alıntıdır. (NOT: Bu sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen smáragdos σμάραγδος z sözcüğü ile eş kökenlidir. ) Yunanca sözcük Sanskritçe aynı anlama gelen marakata मरकत z sözcüğünden alıntıdır.

Ek Açıklamalar

Arapçaya Farsçadan alınan zumurrud ile Aramice zabarcad biçimleri kısmi anlam ayrışmasına uğrayıp aynı taşın iki ayrı kalitesini ifade etmekte kullanılmıştır. Her iki biçimin nihai kökeni Hint dilleridir. ● İngilizce emerald, Fransızca émeraud < İspanyolca esmeralda (aynı anlamda) biçimleri Arapçadan alınmıştır.

Etiketler: Arapça, Aramice ve Süryanice, Eşkökenlilik, Antik Yunanca, Sanskritçe kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.