Zebani - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Zebani Kelime Kökeni

Ar zabāni/zubāni زبان 1. silahlı muhafız, 2. cehennemde günahkârları ateşe itmekle görevli melek Ar zubāni زبانى akrebin makas şeklindeki ön organı <? Ar zabn زبن [#zbn] itme, kakma, kıstırma

Tarihte En Eski Kaynak

[ Meninski, Thesaurus (1680) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça zabāni veya zubāni زبان z "1. silahlı muhafız, 2. cehennemde günahkârları ateşe itmekle görevli melek" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça zubāni زبانى z "akrebin makas şeklindeki ön organı" sözcüğü ile eş kökenlidir. Bu sözcük Arapça zbn kökünden gelen zabn زبن z "itme, kakma, kıstırma" sözcüğünden türetilmiş olabilir; ancak bu kesin değildir.

Ek Açıklamalar

Karş. Akatça zibānītu (1. akrebin makas şeklindeki ön organı, 2. terazi, 3. Terazi burcu, Terazi takımyıldızı). Arapça sözcük yapıca muğlak olup bir başka Sami veya İrani dilden alıntı olması ihtimali güçlüdür.

Etiketler: Arapça, Eşkökenlilik, Arapça, Türeme, Arapça kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.