Stratosfer

Fr stratosphère atmosferin bir tabakası Léon Ph. Teisserenc de Bort, Fr. meteorolojist (1855-1913). § Lat stratum tabaka, yaygı, örtü, kaplama (Lat sternere, strat- yaymak, sermek, örtmek << HAvr *sterə- açmak ) EYun sphaîra σφαῖρα küre  sfer

Tarihte En Eski Kaynak

[ Peyami Safa (1949) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca stratosphère "atmosferin bir tabakası" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: Léon Ph. Teisserenc de Bort, Fr. meteorolojist (1855-1913).) Fransızca sözcük Latince stratum "tabaka, yaygı, örtü, kaplama" (NOT: Bu sözcük Latince sternere, strat- "yaymak, sermek, örtmek" fiilinden türetilmiştir. Latince fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *sterə- "açmak" biçiminden evrilmiştir. ) ve Eski Yunanca sphaîra σφαῖρα z "küre" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için sfer maddesine bakınız.

Etiketler: Alıntı, Fransızca , İlk kullanım, Bileşik kelime, Klasik Latince, Türeme, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili , Bileşik kelimenin devamı, Antik Yunanca kategori veya etiketlerine bağlıdır. Stratosfer ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play