Streptokok - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Streptokok Kelime Kökeni

Fr streptocoque zincir şeklinde toplanan bakteri YLat streptococcus a.a. Theodor Billroth, Avst. cerrah (1829-94). § EYun streptós στρεπτός bükülmüş (ip) (EYun stréphō στρέφω bükmek, burmak ) EYun kókkos κόκκος tanecik  apostrof, kokina

Tarihte En Eski Kaynak

[ Özön, Türkçe-Yabancı Kelimeler Sözlüğü (1961) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca streptocoque "zincir şeklinde toplanan bakteri" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Yeni Latince aynı anlama gelen streptococcus sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: Theodor Billroth, Avst. cerrah (1829-94).) Bu sözcük Eski Yunanca streptós στρεπτός z "bükülmüş (ip)" (NOT: Yunanca sözcük Eski Yunanca stréphō στρέφω z "bükmek, burmak" fiilinden türetilmiştir. ) ve Eski Yunanca kókkos κόκκος z "tanecik" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için apostrof, kokina maddelerine bakınız.

Etiketler: Fransızca, Yeni Latince, İlk kullanım, Bileşik kelime, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca, Antik Yunanca kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.