Stiropor - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Stiropor Kelime Kökeni

marka Styropor polistirenden elde edilen süngersi madde 1950 BASF, Alman kimya firması. § Alm styrol plastik sanayiinde kullanılan bir hammadde (EYun stýraks στύραξ bir tür doğal reçine ) EYun póros πόρος boru, boğaz, gözenek

Tarihte En Eski Kaynak

stiropor [ m (1966) ]
strafor [ m (1986) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Styropor "polistirenden elde edilen süngersi madde" ticari markasından alıntıdır. (İlk kullanımı: 1950 BASF, Alman kimya firması.) Bu sözcük Almanca styrol "plastik sanayiinde kullanılan bir hammadde" (NOT: Bu sözcük Eski Yunanca stýraks στύραξ z "bir tür doğal reçine" sözcüğünden türetilmiştir. ) ve Eski Yunanca póros πόρος z "boru, boğaz, gözenek" sözcüklerinin bileşiğidir.

Ek Açıklamalar

Türkçede strafor şeklinde yazımı ve telaffuzu normalleşmiştir.

Etiketler: ticari marka, İlk kullanım, Bileşik kelime, Almanca, Türeme, Antik Yunanca, kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.