Stigma - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Stigma Kelime Kökeni

İng stigma sivri uçla delmek suretiyle oluşan yara Lat stigma a.a. EYun stígma στίγµα sivri uçla yapılan delik, nokta EYun stízō delmek, sivri uçla dürtmek +ma << HAvr *stig-yo- sivri HAvr *steig- delmek  etiket

Tarihte En Eski Kaynak

[ Özön, Türkçe-Yabancı Kelimeler Sözlüğü (1961) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İngilizce stigma "sivri uçla delmek suretiyle oluşan yara" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Latince aynı anlama gelen stigma sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca stígma στίγµα z "sivri uçla yapılan delik, nokta" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca stízō "delmek, sivri uçla dürtmek" sözcüğünden +ma sonekiyle türetilmiştir. Yunanca sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *stig-yo- "sivri" biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *steig- "delmek" kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için etiket maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

İngilizce sözcük 19. yy'da yaygın olarak kullanılan stereoscope (fotoğrafları üç boyutlu gibi gösteren gözlük şeklinde cihaz) terimine izafeten üretilmiştir. || Eski Yunanca steár (hayvansal katı yağ) eş kökenlidir.

Etiketler: İngilizce, Klasik Latince, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca, bkz: Yabancı ekler, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.