Stand - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Stand Kelime Kökeni

İng stand 1. durma, duruş, pozisyon, 2. pazar tezgâhı İng to stand durmak << Ger *standan a.a. << HAvr *stə-nt- HAvr *stā- a.a.  istasyon

Tarihte En Eski Kaynak

stant "fuar tezgâhı" [ c (1933) : sergideki firmalar paviyon ve stantlarını tanzim ve yeniden düzeltmek için büyük bir faaliyet göstermişler ]
"at yarışlarında seyirci yeri" [ Özön, Türkçe-Yabancı Kelimeler Sözlüğü (1961) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İngilizce stand "1. durma, duruş, pozisyon, 2. pazar tezgâhı" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük İngilizce to stand "durmak" fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük Germence aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *standan biçiminden evrilmiştir. Germence biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *stə-nt- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *stā- kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için istasyon maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Almanca eşdeğeri sanft.

Etiketler: İngilizce, Türeme, İngilizce, Ses evrimi, Germence, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme, Hintavrupa Anadili, kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.