Stand-by - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Stand-by Kelime Kökeni

İng stand by yanında durma, yardım etme, destek olma § İng stand durma İng by yanında, yakınında (edat) (<< Ger *bi a.a. << HAvr *ambhi a.a. )  stand, ambi+

Tarihte En Eski Kaynak

"Uluslararası Para Fonu destek kredisi" [ h (1980) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İngilizce stand by "yanında durma, yardım etme, destek olma" deyiminden alıntıdır. İngilizce deyim İngilizce stand "durma" ve İngilizce by "yanında, yakınında (edat)" sözcüklerinin bileşiğidir. (NOT: İngilizce sözcük Germence aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *bi biçiminden evrilmiştir. Germence biçim Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *ambhi biçiminden evrilmiştir. ) Daha fazla bilgi için stand, ambi+ maddelerine bakınız.

Ek Açıklamalar

Almanca eşdeğeri sanft.

Etiketler: İngilizce, Bileşik kelime, İngilizce, İngilizce, Ses evrimi, Germence, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.