Sitayiş

Fa sitāyiş ستايش övgü Fa sutūdan, sitā- ستودن, ستا övmek, medhetmek +iş Ave staoiti a.a. Sans śtauti/śtute a.a. << HAvr *steu-2 a.a.

Tarihte En Eski Kaynak

[ Tezkiret-ül Evliya (1341) : eger doğrı söyler-iseŋ sıddıklar kendülerin sitayiş étmeyeler ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça sitāyiş ستايش z "övgü" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Farsça sutūdan, sitā- ستودن, ستا z "övmek, medhetmek" fiilinden +iş sonekiyle türetilmiştir. Bu sözcük Avesta (Zend) dilinde aynı anlama gelen staoiti sözcüğü ile eş kökenlidir. Avestaca sözcük Sanskritçe aynı anlama gelen śtauti veya śtute sözcüğü ile eş kökenlidir. Sanskritçe sözcük Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *steu-2 biçiminden evrilmiştir.

Ek Bilgi

Christian Bartholomae, Altiranisches Wörterbuch 1548. Avesta"da saēna kuşu Yaşt xiv.41"de zikredilmiştir.

Kelime Telaffuzu

Sitayiş kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, Sitayiş nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Etiketler: Alıntı, Yeni Farsça, Türeme, Eşkökenlilik, Avesta, Aynı anlamda, Sanskritçe, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır. Sitayiş ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play