Sitayiş - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Sitayiş Kelime Kökeni

Fa sitāyiş ستايش övgü Fa sutūdan, sitā- ستودن, ستا övmek, medhetmek +iş Ave staoiti a.a. Sans śtauti/śtute a.a. << HAvr *steu-2 a.a.

Tarihte En Eski Kaynak

[ Tezkiret-ül Evliya (1341) : eger doğrı söyler-iseŋ sıddıklar kendülerin sitayiş étmeyeler ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça sitāyiş ستايش z "övgü" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Farsça sutūdan, sitā- ستودن, ستا z "övmek, medhetmek" fiilinden +iş sonekiyle türetilmiştir. Bu sözcük Avesta (Zend) dilinde aynı anlama gelen staoiti sözcüğü ile eş kökenlidir. Avestaca sözcük Sanskritçe aynı anlama gelen śtauti veya śtute sözcüğü ile eş kökenlidir. Sanskritçe sözcük Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *steu-2 biçiminden evrilmiştir.

Kelime Telaffuzu

Sitayiş kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, sitayiş nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Christian Bartholomae, Altiranisches Wörterbuch 1548. Avesta'da saēna kuşu Yaşt xiv.41'de zikredilmiştir.

Etiketler: Yeni Farsça, Türeme, Yeni Farsça, bkz: Yabancı ekler, Eşkökenlilik, Avesta, Eşkökenlilik, Sanskritçe, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.