Set - Yan Anlam - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Set - Yan Anlam Kelime Kökeni

İng set1 yer, konum, kurulan şey İng to set koymak, dizmek, oturtmak << Ger *satjan oturtmak Ger *setjan oturmak << HAvr *sed-yo- a.a.  sedye

Tarihte En Eski Kaynak

"sinema stüdyosunda sahne" [ Özön, Türkçe-Yabancı Kelimeler Sözlüğü (1961) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İngilizce set1 "yer, konum, kurulan şey" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük İngilizce to set "koymak, dizmek, oturtmak" fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük Germence yazılı örneği bulunmayan *satjan "oturtmak" biçiminden evrilmiştir. Germence biçim Germence yazılı örneği bulunmayan *setjan "oturmak" fiilinden türetilmiştir. Germence fiil Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *sed-yo- biçiminden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için sedye maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Fransızca savon, İngilizce soap, Almanca seife biçimleri Latinceden alınmıştır. Latince sözcüğün Germenlerden alındığını Tacitus (MS 56-120) belirtir.

Etiketler: İngilizce, Türeme, İngilizce, Ses evrimi, Germence, Türeme, Germence, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.