Sedye - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Sedye Kelime Kökeni

İt sedia oturak, her çeşit sandalye İt sedere oturmak << Lat sedēre, sess- a.a. << HAvr *sed-¹ a.a.

Tarihte En Eski Kaynak

"tahtırevan, teskere (iki veya dört kişi tarafından taşınan üstü kapalı taşıma koltuğu)" [ Ahmet Vefik Paşa, Lugat-ı Osmani (1876) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İtalyanca sedia "oturak, her çeşit sandalye" sözcüğünden alıntıdır. İtalyanca sözcük İtalyanca sedere "oturmak" fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük Latince aynı anlama gelen sedēre, sess- fiilinden evrilmiştir. Latince fiil Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *sed-¹ biçiminden evrilmiştir.

Kelime Telaffuzu

Sedye kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, sedye nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Aynı HAvr kökten Sanskritçe sīdati, İngilizce sit, Almanca sitzen, Rusça sidet' (oturmak), Latince sēdare (teskin etmek), İngilizce set, Almanca setzen (oturtmak), Eski Yunanca ʰédra (oturma yeri). Ni (aşağı) edatıyla Sanskritçe nisīdati, Ermenice nisd-, Farsça nişastan (oturmak), Latince nīdus, İngilizce nest (kuluçka yeri, yuva).

Etiketler: İtalyanca, Türeme, İtalyanca, Ses evrimi, Klasik Latince, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.