Sekstant - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Sekstant Kelime Kökeni

İng sextant gemicilikte bir ölçüm aleti Lat sextans, t- altıya bölen Lat sextare altıya bölmek Lat sextus altıncı, altıda bir Lat sex altı << HAvr *s(w)eks altı  heksa+

Tarihte En Eski Kaynak

[ Kemal Beydilli, Türk Bilim ve Matbaacılık Tarihinde Mühendishane (1816) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İngilizce sextant "gemicilikte bir ölçüm aleti" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Latince sextans, t- "altıya bölen" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince sextare "altıya bölmek" fiilinden türetilmiştir. Latince fiil Latince sextus "altıncı, altıda bir" sözcüğünden türetilmiştir. Latince sözcük Latince sex "altı" sözcüğünden türetilmiştir. Latince sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *s(w)eks "altı" biçiminden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için heksa+ maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Dairenin altıda biri olan 60 derecelik açıyı kullandığı için.

Etiketler: İngilizce, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.