Fabrika - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Fabrika Kelime Kökeni

İt fabbrica işlik, imalathane << Lat fabrica a.a. Lat faber sanatkâr, özellikle demirci << HAvr *dhabhro- HAvr *dhabh- el becerisiyle yapmak, uydurmak, imal etmek

Tarihte En Eski Kaynak

[ Takvim-i Vekayi (gazete) (1832) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İtalyanca fabbrica "işlik, imalathane" sözcüğünden alıntıdır. İtalyanca sözcük Latince aynı anlama gelen fabrica sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Latince faber "sanatkâr, özellikle demirci" sözcüğünden türetilmiştir. Latince sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *dhabhro- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *dhabh- "el becerisiyle yapmak, uydurmak, imal etmek" kökünden türetilmiştir.

Ek Açıklamalar

Aynı HAvr kökten Latince sulcus (evlek).

Etiketler: İtalyanca, Ses evrimi, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.