Selfservis - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Selfservis Kelime Kökeni

İng self-service 1919 İng. § İng self kendi (<< Ger *selba kendi ) İng service hizmet  servis

Tarihte En Eski Kaynak

[ m (1962) : Burası "self-servis" bir lokantaydır. Herkesle birlikte tanınmış artist de kuyruğa girdi ve yemeğini alıp masaya oturdu. ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İngilizce self-service sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1919 İng.) İngilizce sözcük İngilizce self "kendi" (NOT: Bu sözcük Germence yazılı örneği bulunmayan *selba "kendi" biçiminden evrilmiştir. ) ve İngilizce service "hizmet" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için servis maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Fransızca savon, İngilizce soap, Almanca seife biçimleri Latinceden alınmıştır. Latince sözcüğün Germenlerden alındığını Tacitus (MS 56-120) belirtir.

Etiketler: İngilizce, İlk kullanım, Bileşik kelime, İngilizce, Ses evrimi, Germence, İngilizce kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.