Sertifika

Fr certificat tasdikname OLat certificatum § Lat certus kesin (Lat cernere, cert- ayırmak, ayırdetmek, ayrıştırmak << HAvr *kri-no- HAvr *krei- ayırmak, elemek ) Lat facere, fact- yapmak  kriter, faktör

Tarihte En Eski Kaynak

[ Osmanlı Ressamlar Cemiyeti Mecmuası (1911) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca certificat "tasdikname" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Geç Latince certificatum sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince certus "kesin" (NOT: Latince sözcük Latince cernere, cert- "ayırmak, ayırdetmek, ayrıştırmak" fiilinden türetilmiştir. Latince fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *kri-no- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *krei- "ayırmak, elemek" kökünden türetilmiştir. ) ve Latince facere, fact- "yapmak" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için kriter, faktör maddelerine bakınız.

Etiketler: Alıntı, Fransızca , Orta Latince, Bileşik kelime, Klasik Latince, Türeme, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili , Bileşik kelimenin devamı kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play