Kriter - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Kriter Kelime Kökeni

Fr critère değerlendirme ölçütü Lat criterium a.a. EYun kritērion κριτήριον a.a. EYun kritēr κριτήρ yargıç +ion EYun krínō κρίνω hüküm vermek, yargılamak << HAvr *kri-n-yo- HAvr *krei- iyiyi kötüden ayırmak, elemek, sınamak

Tarihte En Eski Kaynak

kriteryom [ Ulus (gazete) (1936) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca critère "değerlendirme ölçütü" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince aynı anlama gelen criterium sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen kritērion κριτήριον z sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca kritēr κριτήρ z "yargıç" sözcüğünden +ion sonekiyle türetilmiştir. Yunanca sözcük Eski Yunanca krínō κρίνω z "hüküm vermek, yargılamak" fiilinden türetilmiştir. Yunanca fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *kri-n-yo- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *krei- "iyiyi kötüden ayırmak, elemek, sınamak" kökünden türetilmiştir.

Kelime Telaffuzu

Kriter kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, kriter nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Aynı kökten Latince cernere, crēt- (ayırdetmek, elemek, yargılamak), Latince crimen (suçlama, itham) > İngilizce crime .

Etiketler: Fransızca, Klasik Latince, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca, bkz: Yabancı ekler, Türeme, Antik Yunanca, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.