Kristal - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Kristal Kelime Kökeni

Fr cristal billur EYun krýstallos κρύσταλλος buz (EYun krýos κρύος don, buz ) << HAvr *krus-to- kabuk, buz, çıtırdayan şey HAvr *kreus- kabuk bağlamak

Tarihte En Eski Kaynak

"Beyoğlu'nda bir kafe adı" [ Ahmet Mithat Ef. (1882) ]
[ İlan-ı Ticaret: Osmanlı'dan Cumhuriyet'e İstanbul (1902) : havagazı için gayet zarif kristal ve sair avizeler ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca cristal "billur" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca krýstallos κρύσταλλος z "buz" sözcüğünden alıntıdır. (NOT: Bu sözcük Eski Yunanca krýos κρύος z "don, buz" sözcüğü ile eş kökenlidir. ) Yunanca sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *krus-to- "kabuk, buz, çıtırdayan şey" biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *kreus- "kabuk bağlamak" kökünden türetilmiştir.

Ek Açıklamalar

Karş. Latince crusta (çıtır kabuk).

Etiketler: Fransızca, Antik Yunanca, Eşkökenlilik, Antik Yunanca, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.