Kripton - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Kripton Kelime Kökeni

YLat crypton/krypton kimyada bir element 1898 Sir William Ramsay ve Morris Travers, İng. kimyacılar. EYun kryptós κρυπτός gizli, saklı EYun krýptō κρύπτω gizlemek, saklamak << HAvr *krup-yo- HAvr *krāu- saklamak

Tarihte En Eski Kaynak

[ TDK, Türkçe Sözlük, 1. Baskı (1945) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Yeni Latince crypton veya krypton "kimyada bir element" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1898 Sir William Ramsay ve Morris Travers, İng. kimyacılar.) Latince sözcük Eski Yunanca kryptós κρυπτός z "gizli, saklı" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Eski Yunanca krýptō κρύπτω z "gizlemek, saklamak" fiilinden türetilmiştir. Yunanca fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *krup-yo- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *krāu- "saklamak" kökünden türetilmiştir.

Ek Açıklamalar

Aynı Hintavrupa kökünden Latince crudus, Fransızca cru, İngilizce crude (çiğ).

Etiketler: Yeni Latince, İlk kullanım, Türeme, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.