Sertifika - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Sertifika Kelime Kökeni

Fr certificat tasdikname OLat certificatum § Lat certus kesin (Lat cernere, cert- ayırmak, ayırdetmek, ayrıştırmak << HAvr *kri-no- HAvr *krei- ayırmak, elemek ) Lat facere, fact- yapmak  kriter, faktör

Tarihte En Eski Kaynak

[ Osmanlı Ressamlar Cemiyeti Mecmuası (1911) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca certificat "tasdikname" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Geç Latince certificatum sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince certus "kesin" (NOT: Latince sözcük Latince cernere, cert- "ayırmak, ayırdetmek, ayrıştırmak" fiilinden türetilmiştir. Latince fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *kri-no- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *krei- "ayırmak, elemek" kökünden türetilmiştir. ) ve Latince facere, fact- "yapmak" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için kriter, faktör maddelerine bakınız.

Etiketler: Fransızca, Orta Latince, Bileşik kelime, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme, Hintavrupa Anadili, Klasik Latince kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.