Serbest - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Serbest Kelime Kökeni

Fa sarbaste سربسته "baş bağı", imza ve mühür gibi hukuki bir belgenin bağlayıcı işareti § Fa sar سر baş Fa bastan بستن bağlamak  ser, beste

Tarihte En Eski Kaynak

"muaf, bağışık" [ Fatih Sultan Mehmed, Kanunname-i Al-i Osman (1481 yılından önce) : çavuş ve kâtib timarı beğler zencirinden serbestdir, meger ki umur-ı muazzama vaki ola ]
"(vergiden veya yükümlülülükten) muaf, azat edilmiş" [ Meninski, Thesaurus (1680) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça sarbaste سربسته z "'baş bağı', imza ve mühür gibi hukuki bir belgenin bağlayıcı işareti" sözcüğünden türetilmiştir. Farsça sözcük Farsça sar سر z "baş" ve Farsça bastan بستن z "bağlamak" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için ser, beste maddelerine bakınız.

Kelime Telaffuzu

Serbest kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, serbest nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Aslı “konfirme, belgeli” anlamında bir hukuk terimi iken "bağışık, muaf" anlamını kazanmıştır.

Etiketler: Türeme, Yeni Farsça, Bileşik kelime, Yeni Farsça, Yeni Farsça kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.