Ecnebi - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Ecnebi Kelime Kökeni

Ar acnabī أجنبى [nsb.] yabancı Ar acnab أجنب [#cnb1 kıy.] (bir şeyin merkezine oranla) kenar, daha dış taraf Ar canb جنب yan  canip

Tarihte En Eski Kaynak

[ Neşrî, Kitab-ı Cihannümâ (1492) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça acnabī أجنبى z "yabancı" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça cnb1 kökünden gelen acnab أجنب z "(bir şeyin merkezine oranla) kenar, daha dış taraf" sözcüğünün nisbet halidir. Bu sözcük Arapça canb جنب z "yan" sözcüğünün tafdilidir. Daha fazla bilgi için canip maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Belirli ücret karşılığında kamu hizmeti yapma olgusu İkinci Babil devleti (MÖ 8-7. yy) ortaya çıkmış ve MÖ 6. yy'da Pers kralının kurduğu ulak/posta sistemiyle yaygınlık kazanmıştır. Eski Yunanca ággaros/ággelos (ulak, posta, ücretli kamu hizmeti) Herodotos'a göre Pers/Fars dilindedir. Eski Farsça *aggar- kaydedilmemiştir; ancak imparatorluğun resmi yazı dili olan Babil Akadcasından alıntı olduğu muhakkaktır.

Etiketler: Arapça, Arapça ism-i mensub, Türeme, Arapça, kıyaslama, Arapça ism-i tafdil, Türeme, Arapça kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.