Ecir - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Ecir Kelime Kökeni

Ar ˀacr أجر [#Acr] ücret, emeğe karşılık ödenen şey (Aram ˀagr אגר a.a. ) Akad agaru a.a.

Tarihte En Eski Kaynak

ecr [ Saraylı Seyf, Gülistan Tercümesi (1391) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça Acr kökünden gelen ˀacr أجر z "ücret, emeğe karşılık ödenen şey" sözcüğünden alıntıdır. (NOT: Arapça sözcük Aramice/Süryanice aynı anlama gelen ˀagr אגר z sözcüğü ile eş kökenlidir. ) Bu sözcük Akatça aynı anlama gelen agaru sözcüğünden alıntıdır.

Kelime Telaffuzu

Ecir kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, ecir nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Belirli ücret karşılığında kamu hizmeti yapma olgusu İkinci Babil devleti (MÖ 8-7. yy) ortaya çıkmış ve MÖ 6. yy'da Pers kralının kurduğu ulak/posta sistemiyle yaygınlık kazanmıştır. Eski Yunanca ággaros/ággelos (ulak, posta, ücretli kamu hizmeti) Herodotos'a göre Pers/Fars dilindedir. Eski Farsça *aggar- kaydedilmemiştir; ancak imparatorluğun resmi yazı dili olan Babil Akadcasından alıntı olduğu muhakkaktır.

Etiketler: Arapça, Eşkökenlilik, Aramice ve Süryanice, Akatça kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.