Ser - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Ser Kelime Kökeni

Fa/OFa sar سر baş, kafa Ave sarah- a.a. Sans śíras शिरस् a.a. << HAvr *kerəs- a.a. HAvr *ker-1 kafa, boynuz

Tarihte En Eski Kaynak

[ Ebu Hayyan, Kitabü-l İdrak (1312) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça ve Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) sar سر z "baş, kafa" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Avesta (Zend) dilinde aynı anlama gelen sarah- sözcüğü ile eş kökenlidir. Bu sözcük Sanskritçe aynı anlama gelen śíras शिरस् z sözcüğü ile eş kökenlidir. Sanskritçe sözcük Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *kerəs- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *ker-1 "kafa, boynuz" kökünden türetilmiştir.

Ek Açıklamalar

Hintavrupa Anadilinde *kerəs- > Avesta (Zend) dilinde sarah- (kafa), Eski Yunanca kéras (boynuz), Latince cere-brum (beyin). ● Hintavrupa Anadilinde *krsno- > Eski Yunanca kránon (boynuz), kraníon (kafa, kafatası). ● Hintavrupa Anadilinde *krən-go- > Sanskritçe śriŋga (boynuz) ● Hintavrupa Anadilinde *kr- ve *kr-nu- > Latince cornus, Germence *hurnaz > İngilizce horn (boynuz). ● Hintavrupa Anadilinde *keru- > Latince cervus (“boynuzlu” > geyik). ● Hintavrupa Anadilinde *krə-t- > Eski Yunanca karoton (“boynuz kök” > havuç) > İngilizce carrot.Hintavrupa Anadilinde *krei- > Germence *hraina (“boynuzlu” > geyik).

Etiketler: Yeni Farsça, Eşkökenlilik, Avesta, Eşkökenlilik, Sanskritçe, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.