Salname

Fa sālnāme سالنامه yıllık, takvim § Fa sāl سال yıl (<< EFa θard a.a. Ave sarəd- a.a. ) Fa nāme نامه yazı  name

Tarihte En Eski Kaynak

[ Ahmet Vefik Paşa, Lugat-ı Osmani (1876) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça sālnāme سالنامه z "yıllık, takvim" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Farsça sāl سال z "yıl" (NOT: Bu sözcük Eski Farsça aynı anlama gelen θard sözcüğünden evrilmiştir. Eski Farsça sözcük Avesta (Zend) dilinde aynı anlama gelen sarəd- sözcüğü ile eş kökenlidir. ) ve Farsça nāme نامه z "yazı" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için name maddesine bakınız.

Ek Bilgi

Aynı kökten Latince lucere, Germence *leuhtan (aydınlık olmak, ışımak); Sanskritçe ruçi, Latince lux, lumen, İngilizce light, Ermenice luys, Rusça luts (ışık); Sanskritçe rōka, Yeni Yunanca leukós (aydınlık, beyaz); Latince lūna, Ermenice lusin (ay). Arapça rizḳ (günlük yiyecek) Orta Farsçadan alıntıdır.

Etiketler: Alıntı, Yeni Farsça, Bileşik kelime, Ses evrimi, Eski Farsça , Aynı anlamda, Eşkökenlilik, Avesta, Bileşik kelimenin devamı kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play