Repertuvar - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Repertuvar Kelime Kökeni

Fr répertoire bir tiyatro kumpanyasının hazır oyunlar listesi, stok OLat repertorium bulma yeri, eşya saklanan yer Lat reperire, repert- bulmak Lat re+ parire çıkarmak, denk getirmek, üretmek << HAvr *perə-1 tedarik etmek  parite

Tarihte En Eski Kaynak

[ Hüseyin Rahmi Gürpınar (1930 yılından önce) ]
[ c (1931) : 18 senelik repertuvarının bir listesine göz gezdiriniz, görürsünüz ki ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca répertoire "bir tiyatro kumpanyasının hazır oyunlar listesi, stok" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Geç Latince repertorium "bulma yeri, eşya saklanan yer" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince reperire, repert- "bulmak" fiilinden türetilmiştir. Latince fiil Latince parire "çıkarmak, denk getirmek, üretmek" fiilinden re+ önekiyle türetilmiştir. Latince fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *perə-1 "tedarik etmek" biçiminden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için parite maddesine bakınız.

Etiketler: Fransızca, Orta Latince, Türeme, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.