Rıht

Fa rīχt ريخت döküm Fa rīχtan, rīz- ريختن, ريز akıtmak, dökmek << OFa rēχtan, rēç- a.a. Ave raek- a.a. << HAvr leik- a.a.  likit

Tarihte En Eski Kaynak

"mimaride basamağın dikey yüzü" [ c (1993) : Merdiven türleri, boyutsal koşullar, rıht ve basamak boyutları arasındaki ilişkiler ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça rīχt ريخت z "döküm" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Farsça rīχtan, rīz- ريختن, ريز z "akıtmak, dökmek" fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) aynı anlama gelen rēχtan, rēç- fiilinden evrilmiştir. Orta Farsça fiil Avesta (Zend) dilinde aynı anlama gelen raek- sözcüğü ile eş kökenlidir. Avestaca sözcük Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen leik- biçiminden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için likit maddesine bakınız.

Ek Bilgi

20. yy sonlarından eski kaynaklarda sözcüğe rastlanmadı.

Benzer Kelimeler

Etiketler: Alıntı, Yeni Farsça, Türeme, Ses evrimi, Orta Farsça, Aynı anlamda, Eşkökenlilik, Avesta, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır. Rıht ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play