Revani - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Revani Kelime Kökeni

Fa ravġanī روغنى bir tür tereyağlı tatlı, tereyağında pişen her şey Fa ravġan روغن yağ, özellikle tereyağı veya sadeyağı << OFa rōgn a.a. Ave raoγna- a.a. << HAvr *reugh-men süt kaymağı, krema

Tarihte En Eski Kaynak

revġanīn "hamuru yağla yoğurulmuş ekmek, çörek" [ Câmi-ül Fürs (1501) ]
revġanī "aynı anlamda" [ Ahmed Cavit, Kenz-ül İştiha Tercemesi (1803 yılından önce) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça ravġanī روغنى z "bir tür tereyağlı tatlı, tereyağında pişen her şey" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Farsça ravġan روغن z "yağ, özellikle tereyağı veya sadeyağı" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) aynı anlama gelen rōgn sözcüğünden evrilmiştir. Orta Farsça sözcük Avesta (Zend) dilinde aynı anlama gelen raoγna- sözcüğü ile eş kökenlidir. Avestaca sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *reugh-men "süt kaymağı, krema" biçiminden evrilmiştir.

Ek Açıklamalar

Aynı kökten karş. Almanca rahm (süt kaymağı, krema).

Etiketler: Yeni Farsça, Türeme, Yeni Farsça, Ses evrimi, Orta Farsça, Eşkökenlilik, Avesta, Ses evrimi kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.