Rıht - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Rıht Kelime Kökeni

Fa rīχt ريخت döküm Fa rīχtan, rīz- ريختن, ريز akıtmak, dökmek << OFa rēχtan, rēç- a.a. Ave raek- a.a. << HAvr leik- a.a.  likit

Tarihte En Eski Kaynak

"mimaride basamağın dikey yüzü" [ c (1993) : Merdiven türleri, boyutsal koşullar, rıht ve basamak boyutları arasındaki ilişkiler ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça rīχt ريخت z "döküm" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Farsça rīχtan, rīz- ريختن, ريز z "akıtmak, dökmek" fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) aynı anlama gelen rēχtan, rēç- fiilinden evrilmiştir. Orta Farsça fiil Avesta (Zend) dilinde aynı anlama gelen raek- sözcüğü ile eş kökenlidir. Avestaca sözcük Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen leik- biçiminden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için likit maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

20. yy sonlarından eski kaynaklarda sözcüğe rastlanmadı.

Etiketler: Yeni Farsça, Türeme, Yeni Farsça, Ses evrimi, Orta Farsça, Eşkökenlilik, Avesta, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.