Römork - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Römork Kelime Kökeni

Fr remorque bir araç tarafından çekilen diğer araç Fr remorquer halatla çekmek << OLat remulcare a.a. EYun rymoúlkō ρυμούλκω a.a. § EYun rŷma ρῦμα halat EYun ʰélkō ἕλκω çekmek, sürüklemek  evlek

Tarihte En Eski Kaynak

römorkör [ Ahmet Mithat Ef. (1899) : Tünel'e yeni kayış, tontonlarıma römorkör, Haliç vapurlarına selamet ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca remorque "bir araç tarafından çekilen diğer araç" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca remorquer "halatla çekmek" fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük Geç Latince aynı anlama gelen remulcare fiilinden evrilmiştir. Geç Latince fiil Eski Yunanca aynı anlama gelen rymoúlkō ρυμούλκω z fiilinden alıntıdır. Yunanca fiil Eski Yunanca rŷma ρῦμα z "halat" ve Eski Yunanca ʰélkō ἕλκω z "çekmek, sürüklemek" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için evlek maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Rodyum tuzlarının pembe renginden ötürü.

Etiketler: Fransızca, Türeme, Fransızca, Ses evrimi, Orta Latince, Antik Yunanca, Bileşik kelime, Antik Yunanca, Antik Yunanca kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.