Evlek - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Evlek Kelime Kökeni

Yun avláki αυλάκι tarlada sabanla açılan yarık, kanal, su arkı << EYun aûlaks αῦλαξ kara sabanla toprakta açılan yarık EYun ʰelkō ἑλκω 1. sürmek, sürüklemek, ağır bir şeyi çekmek, 2. toprak sürmek << HAvr *selk- a.a.

Tarihte En Eski Kaynak

"toprakta sabanla açılan yarık" [ Câmi-ül Fürs (1501) ]
"sabanın derince çizgisi ki bir dönüm yerde dört kısım hasıl eder" [ Ahmet Vefik Paşa, Lugat-ı Osmani (1876) ]
"dönümün dörtte biri olan arazi ölçüsü" [ c (1930) : Umum mesahası 47 dönüm bir evlek 149 arşındır. ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Yeni Yunanca avláki αυλάκι z "tarlada sabanla açılan yarık, kanal, su arkı" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca aûlaks αῦλαξ z "kara sabanla toprakta açılan yarık" sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Eski Yunanca ʰelkō ἑλκω z "1. sürmek, sürüklemek, ağır bir şeyi çekmek, 2. toprak sürmek" fiilinden türetilmiştir. Yunanca fiil Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *selk- biçiminden evrilmiştir.

Ek Açıklamalar

Aynı HAvr kökten Latince sulcus (evlek).

Etiketler: Modern Yunanca, Ses evrimi, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.