Protokol

Fr protocole 1. toplantı tutanağı, 2. diplomaside bir yazının gönderildiği kişilerin listesi, 3. önemli kişiler listesi, teşrifat << OLat protocollum eski yazmalarda rulonun başına yapıştırılan ve kitabın içerdiği başlıkları özetleyen kâğıt EYun protokóllon προτοκόλλον a.a. § EYun prôtos πρῶτος ilk EYun kóllon κόλλον yapıştırılan şey  proto+, kola<sup

Tarihte En Eski Kaynak

"sözleşme" [ Tarik (gazete) (1885) ]
"teşrifat" [ Mehmet Bahaettin, Yeni Türkçe Lugat (1924) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca protocole "1. toplantı tutanağı, 2. diplomaside bir yazının gönderildiği kişilerin listesi, 3. önemli kişiler listesi, teşrifat" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Geç Latince protocollum "eski yazmalarda rulonun başına yapıştırılan ve kitabın içerdiği başlıkları özetleyen kâğıt" sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen protokóllon προτοκόλλον z sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca prôtos πρῶτος z "ilk" ve Eski Yunanca kóllon κόλλον z "yapıştırılan şey" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için proto+, kola<sup maddelerine bakınız.

Etiketler: Alıntı, Fransızca , Ses evrimi, Orta Latince, Antik Yunanca, Aynı anlamda, Bileşik kelime, Bileşik kelimenin devamı kategori veya etiketlerine bağlıdır. Protokol ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play