Promenad - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Promenad Kelime Kökeni

Fr promenade 1. yürüyerek gezinme, gezinti, 2. gezinti yolu Fr se promener yürümek, gezinmek Fr pro+1 mener sürmek, gütmek (<< OLat *minare a.a., özellikle hayvan gütmek Lat minari )

Tarihte En Eski Kaynak

[ Recaizade Ekrem, Araba Sevdası (1887) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca promenade "1. yürüyerek gezinme, gezinti, 2. gezinti yolu" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca se promener "yürümek, gezinmek" fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük Fransızca mener "sürmek, gütmek" fiilinden pro+1 önekiyle türetilmiştir. (NOT: Fransızca fiil Geç Latince yazılı örneği bulunmayan *minare "a.a., özellikle hayvan gütmek" fiilinden evrilmiştir. Geç Latince fiil Latince minari fiilinden türetilmiştir. )

Etiketler: Fransızca, Türeme, Fransızca, Türeme, Fransızca, Ses evrimi, Orta Latince, Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.