Proleter - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Proleter Kelime Kökeni

Fr prolétaire toplumun mülk ve sanat sahibi olmayan en aşağı tabakasına mensup kişi 1760 J. J. Rousseau, Fr. yazar. Lat proletarius "yavrulayıcı", Roma'da toplumun en alt sınıfına mensup kişi Lat prolescere, prolet- yavrulamak, (hayvan gibi) çoğalmak Lat pro+1 alescere büyümek, yetişmek, artmak  koalisyon

Tarihte En Eski Kaynak

"sosyalizme eğilimli olması umulan işçi" [ Mehmet Bahaettin, Yeni Türkçe Lugat (1924) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca prolétaire "toplumun mülk ve sanat sahibi olmayan en aşağı tabakasına mensup kişi" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1760 J. J. Rousseau, Fr. yazar.) Fransızca sözcük Latince proletarius "'yavrulayıcı', Roma'da toplumun en alt sınıfına mensup kişi" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince prolescere, prolet- "yavrulamak, (hayvan gibi) çoğalmak" fiilinden türetilmiştir. Latince fiil Latince alescere "büyümek, yetişmek, artmak" fiilinden pro+1 önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için koalisyon maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Fransızca sözcüğün “külde pişirilen dolgulu ekmek veya poğaça” anlamı 1549'dan itibaren kaydedilmiştir.

Etiketler: Fransızca, İlk kullanım, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.