Koalisyon - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Koalisyon Kelime Kökeni

Fr coalition siyasi ittifak, güç birliği Lat coalitio a.a. Lat coalescere, coalit- birlikte büyümek, (ağaç dalı) birbiri içine geçerek kaynaşmak +tion Lat con+ alescere yetişmek, boy atmak Lat alere büyütmek << HAvr *al-3 yetişmek, büyümek  alto

Tarihte En Eski Kaynak

[ c (1931) : sosyalistlerin de iştirakile bir koalisyon kabinesi teşkili ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca coalition "siyasi ittifak, güç birliği" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince aynı anlama gelen coalitio sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince coalescere, coalit- "birlikte büyümek, (ağaç dalı) birbiri içine geçerek kaynaşmak" fiilinden +tion sonekiyle türetilmiştir. Latince fiil Latince alescere "yetişmek, boy atmak" fiilinden con+ önekiyle türetilmiştir. Latince fiil Latince alere "büyütmek" fiilinden türetilmiştir. Latince fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *al-3 "yetişmek, büyümek" biçiminden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için alto maddesine bakınız.

Kelime Telaffuzu

Koalisyon kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, koalisyon nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Siyasi anlamda ilk kez 1715'te çeşitli Avrupa devletlerinin Fransa'ya karşı kurduğu ittifak. İç siyasette ilk kez 1783'te İngiltere'de Portland Dükü başbakanlığında kurulan Whig-Tory ittifakına verilen ad.

Etiketler: Fransızca, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, bkz: Yabancı ekler, Türeme, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.