Kefen - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Kefen Kelime Kökeni

Ar kafan كفن [#kfn] cenazeyi örten dikişsiz bez EYun kóphinos κόφινος hasır veya çubuktan örülen büyük sepet, küfe  küfe

Tarihte En Eski Kaynak

[ Atebet-ül Hakayık (1300 yılından önce) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça kfn kökünden gelen kafan كفن z "cenazeyi örten dikişsiz bez" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Eski Yunanca kóphinos κόφινος z "hasır veya çubuktan örülen büyük sepet, küfe" sözcüğü ile eş kökenlidir. Daha fazla bilgi için küfe maddesine bakınız.

Kelime Telaffuzu

Kefen kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, kefen nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Arapça sözcüğün nihai anlamının “hasır sepet, eski Mısır'da alt tabakadan insanların cenazeleri için kullanılan hasır sandık” olduğu anlaşılıyor. Latince cophinus (küfe) > İngilizce coffin (sepet, sandık [esk.], ölü defnetmek için kullanılan sanduka) Yunancadan alınmıştır. Süryanice kəphūn/kəphptā (küfe) belki Yunancadan alınmıştır. Yunanca kelimenin nihai kökeni belirsiz olup, bir Sami dilinden alıntı olma ihtimali düşünülebilir. Karş. küfe.

Etiketler: Arapça, Eşkökenlilik, Antik Yunanca kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.